...rozhovor se zpěvačkou Maite Itoiz

17. února 2009 v 0:07 | kath.net |  Rozhovory a články


Je něco,co chceš svou muzikou lidem sdělit?Co jim chceš zprostředkovat?
Maite Itoiz:Chci jim vždy darovat hodinu,kdy nemusí myslet na starosti a povinnosti.Přeji si,aby zažili to hřejivé teplo a lásku a měli radost.

Podle jakých kritérií vybíráš písně,které na koncertech zpíváš?
Maite Itoiz:Mnohé z nich jsou mé oblíbené písně,jiné jsou velmi dobře k mému hlasu a hlasovému rozsahu.U mnoha písní mám obzvlášť ráda hudbu a text,protože jdou dobře dohromady.V určitých "kusech" zní klavír jednoduše fantasticky.V základě musí vše pasovat,musím to mít ráda,musí to jít k mému hlasu,hudba a text musí být dobré.

Maite,ty zpíváš v různých jazycích.Ve kterém zpíváš nejraději?
Maite Itoiz:Samozřejmě mám nejraději Španělštinu,je to můj mateřský jazyk.Francouzština je ale také moc krásná když se v ní zpívá.Jsou skladatelé jako Debussy…..jeho "kusy" jsou tak romantické,skoro jako z jiného světa,úžasné příběhy….Když člověk něco řekne francouzsky,je to už samo o sobě jednoduše romantičtější.Mám také ráda německé písně,jsou plné detailů a s klavírem zní obzvlášť velmi dobře.Jistě je ale také hezké zpívat anglicky.Myslím,že každý jazyk je nějak zvláštní a když toto existuje,je vždy těžší v něm zpívat.
Jaké je tvé přání do budoucna v souvislosti s tvou hudbou?Chceš ji dělat jako doposud s koncerty a písničkovými večery nebo se víc zaměříš na operu a podobné projekty?
Maite Itoiz:Svět opery je opravdu velmi tvrdý.Snažím se jí spíše vyhnout a upřednostňuji písničkové večery a Oratoria.V opeře se člověk ovšem naučí velmi mnoho,např.hrát.člověk se naučí mnoho od dramaturgů,je to těžká práce a člověk má pak velkou odezvu.Je do toho třeba zapojeno 300 osob a když udělá člověk chybu,je to opravdu nepříjemné.V budoucnu bych chtěla publikum více seznámit s klasickým zpěvem.

Je nějaká zpěvačka nebo zpěvák,se kterým by sis chtěla zazpívat duet?
Maite Itoiz:Nejzajímavější jsou pro mě experimenty,třeba nedávno jsem zkoušela spolupráci se skupinou která hraje power metal a bylo to moc napínavé,protože ten mix hlasů šel velmi dobře k sobě.Jistě jsou operní zpěváci,se kterými byla spolupráce velmi vzrušující,třeba Juan Diego Floréz a za nejlepší ze všech považuji spolupráci s Pavarottim.Nejde jen o techniku nebo styl,proto jsem vyprávěla o té metalové skupině.Jsou třeba takové ty "chrapláky",se kterými když jsem zpívala,bylo až překvapivé,jak dobře to znělo.
Posloucháš doma taky rock a metalovou hudbu?
Maite Itoiz:Jako producent musí člověk poslouchat všechno,o to jde.Člověk nemůže říct "tenhle hudební styl nemám rád",protože hodně skupin hraje tenhle styl a někomu se líbí,někomu ne.Ráda si poslechnu všechno a ráda bych všemu porozuměla,to je to nejdůležitější při mé práci producentky a skladatelky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama